Witaj na moim blogu!

Tutaj znajdziesz, wszystkie potrzebne informacje o odruchach organizmu ludzkiego. Zawiera ciekawostki, historie z mojego życia pasujące do tematu, reakcje organizmu, oraz najważniejsze- Jak czytać mowę ciała? Tego wszystkiego dowiesz się na moim blogu, więc zachęcam do czytania!

poniedziałek, 29 lutego 2016

Mowa ciała- Co mówi ruch gałek ocznych?

Witam,
Dzisiaj chciałbym opowiedzieć- co mówią nam oczy drugiej osoby. Otóż oczy mogą nam powiedzieć dużo: od: "Patrz, kłamię!" po "Kocham Cię". Choć, są to dwie bardzo podobne rzeczy (Kiedy ktoś kłamie ma skaczący wzrok, tak samo jak najczęściej dziewczyny "bawią się" w "łapanie spojrzenia") naprawdę najczęściej są prawdziwe, lecz to drugie jest mniej pewne.

Ruch gałek ocznych może nam powiedzieć do której części mózgu zaglądamy.
Od razu tłumaczę; dzięki ruchom oczu drugiego człowieka, możemy dowiedzieć się czy sięga do pamięci, czy do wyobraźni.  
Kiedy osoba przypomina sobie jakiś obraz patrzy w górę i swoje lewo,
Kiedy przypomina sobie jakiś dźwięk patrzy w swoje lewo,
Kiedy odbywa się w człowieku dialog wewnętrzny patrzy w dół i swoje lewo.
Gdy tworzy jakiś obraz patrzy w górę i swoje prawo,
Gdy tworzy jakiś dźwięk patrzy w swoje prawo,
Gdy ma odczucia kinetyczne patrzy w dół  i swoje prawo.
Na załączonym obrazku widać jak to wygląda na schemacie.
Aby to sprawdzić można zadać danej osobie jakieś pytanie (jednak przed pytaniem nie mówimy dlaczego pytamy, bo to popsuje efekt) np.:
*Jak wygląda twój pokój?
*Jak by wyglądał słoń skrzyżowany z tygrysem?
*Jakie dźwięki by on wydawał? (słoń skrzyżowany z tygrysem)
*Jakie dźwięki wydaje kukułka?

Jednak kiedy zadamy np.: pytanie "Jak by wyglądał słoń skrzyżowany z tygrysem?" to osoba pytana najpierw spojrzy w górę i w lewo (by sobie przypomnieć jak one wyglądają), a później w górę i prawo (by sobie wyobrazić tą krzyżówkę). Podobnie będzie z pytaniem: "Jakie dźwięki by on wydawał?"- najpierw spojrzy w lewo (by przypomnieć jakie wydają dźwięki) a później w prawo (by złączyć te dwa dźwięki). Pewnie jeszcze (ale nie koniecznie) spojrzy w górę i prawo, by sobie przypomnieć jak wyobraził sobie tego słonio-tygrysa.
Uwaga! Nie zawsze (jednak najczęściej) tak jest; są osoby, które nie mają tego systemu. U osób leworęcznych najczęściej (choć nie zawsze) jest na odwrót.

Dzięki ruchu oczów można wykryć kłamstwo.
Nikt chyba nie lubi, gdy ktoś nas okłamuje. Dlatego mam zamiar wypisać w jaki sposób oczy rozmówcy nam to mogą powiedzieć:

*Unikanie kontaktu wzrokowego- zakrywanie oczu poprzez tarcie oczu, lub jak napisałem wcześniej skaczący wzrok.
*Zbyt naciskający kontakt wzrokowy- u osób zbyt pewnych siebie (przeciwność poprzedniego punktu), osoba zbyt przytłaczająco szuka kontaktu wzrokowego
*Jeśli patrzy w swoje prawo oraz w górę i swoje prawo, to znaczy że (tak jak napisałem wcześniej) że sięga do wyobraźni, a nie do pamięci (pamiętajmy o tym że nie jest to pewnik, jak też wcześniej napisałem)

Uwaga! Nie są to pewniki; są osoby, które nie mają takich odruchów (jednak rzadko). Są też takie osoby (na przykład ja) które także znają te odruchy i potrafią je kontrolować.

Poprzez oczy da się mówić, a dokładniej- wyrażać uczucia.
Jednak tylko osoby z dużym doświadczeniem potrafią to robić oraz to rozumieć.
Z osobą z którą się chcesz podzielić uczuciami, musi wiązać więź i to mocna, najczęściej można tak z rodzeństwem. Po prosty patrzysz w oczy i od razu wiesz o co chodzi. Nie da się tego opisać, to się po prostu wie. Jednak podstawowe uczucia jak: złość, strach, radość itp. każdy może odróżnić (Chyba że ktoś jest ,za przeproszeniem głupi :)). Do nich jednak też należy uczcie miłości, je jednak nie jest jednak tak łatwo odróżnić, ale nie należy do najtrudniejszych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz